Vložkování komínů

Jakou má komínová vložka funkci?
Komínová vložka odvádí spaliny do volného ovzduší. Osazení komínové vložky je nejčastější způsob rekonstrukce stávajícího komínu.

Proč si nechat instalovat komínovou vložku?
Osazením nové komínové vložky do komína se výrazně zlepší tepelně izolační vlastnosti komínového průduchu a cihelná stěna komínu je oddělena od agresivních spalin a vzniklých kondenzátů. Velmi výrazně se tak prodlouží životnost komínu.

Čím je podmíněna instalace komínové vložky?

Osazením nové komínové vložky je podmíněna velikostí stávajícího komínového průduchu. Pokud stávající velikost průduchu není dostatečná, je nutné přistoupit navíc i k frézování komínu. Tato metoda umožňuje zvětšení průměru komína bez nutnosti bourání komínového zdiva.

Jak se provádí instalace komínové vložky?
Osazení nové komínové vložky se provádí dle platné ČSN a návodu výrobce. Materiál, ze kterého je vložka vyrobena, je pouze z certifikovaných materiálů pro jednotlivé druhy paliv.

Jaký materiál se používá na výrobu komínových vložek?
Nejčastěji používaný materiál je nerezová ocel. Ta se používá do komínů, kde se odvádí spaliny především od spotřebičů na pevná paliva, popř. na zemní plyn. V závislosti na rovnosti komínového průduchu, se používají buď vložky pevné, nebo ohebné (flexibilní). Dále se používá plast, keramika a hliník.

Plastové komínové vložky se používají pro odvod spalin od kondenzačních kotů s maximální teplotou spalin ve spalinovém hrdle 120 °C, což umožňuje podtlakový i přetlakový provoz. Dalším používaným materiálem je keramika. Keramické vložky mohou odvádět spaliny od spotřebičů na plynná, olejová nebo pevná paliva. Hliníkovými vložkami jsou odváděny spaliny od spotřebičů na zemní plyn. Dle platných norem je možné vložkovat pouze pevnými hliníkovými vložkami a to do průměru 150 mm. Flexibilní hliníkové vložky se od roku 2002 nesmí používat na odvod spalin.

Kominictví Michl
Němčice 9
280 02 Kolín
 
IČ: 73826421
DIČ: CZ7411240793
 
+420 724 812 996
kominictvi.michl@seznam.cz